Dzięki temu, że można je wyposażyć we wszelkie niezbędne udogodnienia i dostosować do oczekiwań użytkowników, kontenery są obecnie jednym z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań w wielu obszarach gospodarki. Świetnie sprawdzają się między innymi jako przenośne biura, sklepy i punkty gastronomiczne, a także jako zaplecza socjalno-bytowe i sanitarne czy też tymczasowe mieszkania. Mogą również pełnić funkcję magazynów, pawilonów wystawienniczych, pomieszczeń technicznych i warsztatowych. Spektrum zastosowań jest bardzo szerokie, co z pewnością jest efektem tego, że obiekty kontenerowe mają długą listę zalet, w szczególności relatywnie niski koszt nabycia takiej konstrukcji i prosty montaż w wybranej lokalizacji. Nie zaskakuje więc fakt, że wiele osób zainteresowanych zakupem zastanawia się również nad formalnym aspektem inwestycji, w szczególności nad tym, czy można ustawić kontener w dowolnie wybranym miejscu.

Podpowiadamy, o jakie aspekty zadbać, aby montując zaadaptowany kontener morski w danej lokalizacji, zrobić to zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie narazić się na kary za samowolę budowlaną.

Postawienie kontenera – na zgłoszenie czy z pozwoleniem?

Zasadniczo kontenery kategoryzowane są jako obiekty tymczasowe – pod warunkiem że nie są trwale połączone z gruntem, użytkowane będą przez ściśle określony czas, a ich konstrukcja będzie pozwalała na przeniesienie do innej lokalizacji w dowolnym momencie. To zaś oznacza, że zgodnie z Art. 29 ust. 1 pkt 7 Prawa Budowlanego, chęć ustawienia takiego obiektu wystarczy zgłosić do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta, aby móc zacząć z niego legalnie korzystać. Należy jednak pamiętać, że w danej lokalizacji obiekt kontenerowy będzie mógł stać przez 180 dni. Po tym czasie konieczne będzie jego przeniesienie (możliwe również w obrębie tej samej działki) i ponowne zgłoszenie. Jeżeli w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów nie otrzymamy informacji o sprzeciwie, możemy podjąć stosowne działania i ulokować konstrukcję w nowym miejscu.

A co, jeżeli obiektu kontenerowego nie będzie można rozebrać i przenieść po 180 dniach, na przykład ze względu na pełnioną funkcję?

W takiej sytuacji jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji należy postarać się o pozwolenie na budowę. Korzystanie z takiej infrastruktury bez pozwolenia jest bowiem niezgodne z obowiązującymi przepisami, a co za tym idzie – grozi nam za to kara. Chyba że są to czasowo użytkowane podczas realizacji prac kontenery sanitarne, socjalne lub magazynowe tworzące zaplecze placów budów. W ich przypadku nie jest wymagane ani pozyskanie pozwolenia, ani zgłoszenie budowy tego typu konstrukcji.

Kara za postawienie kontenera bez zgłoszenia lub pozwolenia

Obiekty kontenerowe to konstrukcje o wszechstronnym zastosowaniu, których ustawienie jest bardzo proste – wystarczy przywieźć całość na działkę i posadowić w wybranym miejscu. Nie można jednak zapominać o uregulowaniu formalności, czyli zgłoszeniu inwestycji lub pozyskania zgody na budowę. W przeciwnym wypadku może nam grozić kara w postaci grzywny za samowolę budowlaną wynosząca od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.