Nieustannie rosnące ceny materiałów i usług sprawiają, że wiele osób planujących realizację życiowych planów związanych z budową obiektu mieszkalnego, coraz częściej rozgląda się za alternatywnymi rozwiązaniami. Tym samym nie zaskakuje fakt, że całoroczne domy z kontenerów morskich cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Choć jeszcze jakiś czas temu uznawane były za fanaberię, dziś inwestorzy doceniają ich możliwości i nierzadko decydują się właśnie na tę opcję.
Wykorzystanie kontenerów morskich w budownictwie – funkcjonalne rozwiązanie
Nie da się ukryć, że obiekty użytkowe i mieszkalne z adaptowanych kontenerów morskich mają swoją specyfikę. Jest to oczywiście rezultat tego, że takie domy powstają na bazie już gotowych konstrukcji, których pierwotnym przeznaczeniem jest transport towarów. Zarówno sposób budowy kontenerów morskich, jak i ich gabaryty są zunifikowane zgodnie z normami ISO, co do pewnego stopnia wpływa na charakter tworzonych z nich obiektów mieszkalnych. Jednak ta przewidywalność zastosowanych rozwiązań technicznych ma wiele zalet, co przekłada się na funkcjonalność realizowanych w tej technologii domów. Wśród licznych atutów całorocznych budynków mieszkalnych z kontenerów morskich warto wymienić przede wszystkim:
- szybkość budowy bez konieczności przygotowania tradycyjnego fundamentu,
- prosty montaż,
- możliwość dostosowania do indywidualnych oczekiwań,
- a także fakt, że taki obiekt można w razie potrzeby sprawnie przetransportować w inne miejsce.
Kontenery morskie – jak wybudować z nich dom?
Zasadniczo najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie jest powierzenie realizacji budowy domu z kontenerów morskich fachowcom, którzy specjalizują się w takich adaptacjach. Profesjonalna firma zajmie się nie tylko ustawieniem gotowego obiektu w wyznaczonej lokalizacji, ale też zapewni wsparcie już na etapie przygotowania projektu. To bardzo ważne, ponieważ adaptacja konstrukcji wymaga zadbania zarówno o odpowiednią izolację termiczną, jak i wzmocnienie poszczególnych elementów nośnych, szczególnie w przypadku obiektów piętrowych. Dla funkcjonalności i bezpieczeństwa użytkowania domu z kontenerów morskich niezbędne będzie również fachowe poprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, a także uwzględnienie wentylacji. Można oczywiście spróbować podejść do tematu samodzielnie, jednak ze względu na brak doświadczenia czy odpowiednich narzędzi, ukończenie inwestycji może trwać dłużej i kosztować więcej.
Realizacja projektu domu z kontenerów morskich – ile to kosztuje?
Jest to pytanie bardzo często zadawane przez inwestorów, którzy zdecydowali się na całoroczny dom z kontenerów morskich. Koszt budowy takiego obiektu uzależniony jest od wielu czynników, dlatego cena to kwestia bardzo indywidualna. Wpływ na kwotę końcową mają bowiem nie tylko gabaryty zaprojektowanej konstrukcji, ale również to, jakie udogodnienia zostaną w konkretnym przypadku uwzględnione czy też, jakie aktualnie obowiązują ceny stali i innych materiałów budowlanych. Koszt za metr kwadratowy zaadaptowanego kontenera morskiego oscyluje zwykle w okolicach kilku tysięcy, ale wszystko uzależnione jest od tego, co zostanie wykorzystane do realizacji danego projektu.